My name is Amanda Todd

Opublikowano 13 października, 2012

autor zdjęcia: http://www.facebook.com/SztuczneFiolki 

 

Polska, Kanada, Indie. Trzy różne kontynenty. Inne systemy prawne. Inne religie. Inny podział społeczeństwa. I trzy takie same historie.

Na tapetę idą bachory. W najgorszym z możliwych przedziałów wiekowych – nastoletnie. Ani to dzieci, ani dorośli.

Nastolatki posiadają własne definicje tego, co według nich jest passé. Czy tam wiochą. Od dawna nie jesteśmy już – na szczęście – nastolatkami, to nie bardzo wiemy jak się tam teraz u nich określa zjawisko socjologicznej „kaszany”.

Kaszaną ani powodem do wstydu wśród nastolatków nie jest np. używanie przemocy czy podstępu albo szantażu celem zdobycia materiału – zdjęć i nagrań video – o charakterze erotycznym. Natomiast potworną kompromitacją jest bycie sfotografowaną i nagraną ofiarą takiego ataku. Ale już dobrowolne dawanie kilkunastoletniej dupy w galeriach za parę dżinsów czy doładowanie telefonu jest cool i OK. Kolejnym etapem dojrzewania jest kurwing kontrolowany – czyli jak to politycznie poprawnie się określa, aby nie ranić delikatnych uczuć młodocianych księżniczek -  „sponsoring”.

Empatia ? Nie, to może za 20 lat u co 20-tej osoby wystąpi, w gimnazjum nie istnieje poza lansem nic innego. W szkołach średnich też niewiele więcej.

 

Program CNN o kanadyskiej nastolatce: http://wiadomosci.onet.pl/wideo/przesladowana-nastolatka-pozostawila-poruszajace-n,96995,w.html, a potem kolejny o nastolatce hinduskiej: http://wiadomosci.onet.pl/wideo/tragedia-zgwalconej-dziewczyny-z-indii,96938,w.html – przypomniał mi Anię z gdańskiego gimnazjum: http://nasygnale.pl/kat,1025341,title,Przez-nich-Ania-sie-zabila-Dostali-nadzor-kuratora,wid,13189294,wiadomosc.html?ticaid=6f56b

Ania i Amanda – popełniły samobójstwo.

Jedna ze zgwałconych w Hurianie nastolatek popełniła samobójstwo przez samospalenie. Samobójstwo popełnił też ojciec bohaterki reportażu po zorientowaniu się, że film ze zbiorowego gwałtu na jego córce został rozpowszechniony przez gwałcicieli i cała miejscowość już go zna.

Wszystkie te historie mają jedną przyczynę: przekroczenie granic intymności ofiary i zniszczenie jej w środowisku dzięki uzyskanemu materiałowi filmowemu lub zdjęciom. Które nie są rozpowszechniane celem zgnojenia ofiary – to się dzieje przy okazji. Rykoszet parcia na szkło.

Są kolportowane w internecie i drogą pantoflową – dla dowartościowania się zakompleksionych oprawców, którzy aby pokazać się jacy to z nich macho, jebaki prawdziwe, jaką władzę potrafią zdobyć nad głupią suką (słowo dziewczyna lub kobieta w takich sytuacjach nie występuje) i jak sobie dogodzić – ryzykują własną odpowiedzialnością karną – wszystko dla lansu i wyrwania się z nijakiego plebsu.

Ofiara w ogóle się nie liczy i jej przyszłość przez sprawców nie jest brana pod uwagę.

Nie, nie mam zamiaru rozstrząsać co by było gdyby to koleżanki w/w ofiar spotkało to samo i co zrobiłyby one jako obserwatorki takich zdarzeń.

Mam zamiar stwierdzić, że przyczyną zjawiska – jest dążenie sfrustrowanych, zakompleksionych kretynów do zaistnienia w szerszym kręgu społeczeństwa, niż lokalne i rozreklamowanie się jako jednostka silna i zwyciężająca oraz upokarzająca innych w sposób najdotkliwszy z możliwych. Czas emisji reklamy zazwyczaj trwa krótko i zostaje brutalnie przerwany przez aresztowanie celebryty.

Pozbawienie wolności czy – jak w przypadku nieletnich katów Ani z Gdańska – dozór kuratora i ujawnienie wizerunków – nie odstrasza ich naśladowców.

Bo najważniejszy jest lans. A jutro co będzie ? A kogo to obchodzi. Żyje się przecież dziś, nie ?

Najważniejsze to zostać celebrytą i obiektem podziwu.  Taki to ma wszystko za darmo i narobić się nie musi, ani niczego umieć, ani żadnych tam intelektualnych przymiotów posiadać. Siądzie się zesra w gacie po pijaku i pach ! Kolejne miliony na koncie. Tylko aby zostać celebryto to najpierw trza coś zrobić z przytupem. Nie każdy ma szczęście urodzić się kobietą-koniem jak Jola Rutowicz albo dzieckiem milionera. Tako Grycanko na ten przykład. Łaaaał.

Granic kontynentalnych zjawiska – nie ma. Dziękujemy rodzicom zastępczym nastoletniego, światowego maratonu po puchar powszechnej rozpoznawalności i popularności – czyli mediom.

 

EDIT:

Powtórka, Audrie Pott i Rehetaeh Parsons – ofiary zbiorowego gwałtu i internetowego ataku szyderców – popełniły samobójstwo.

http://nasygnale.pl/kat,1025343,title,Zbiorowy-gwalt-na-15-latce-Dziewczyna-zabila-sie,wid,15498639,wiadomosc.html

 

 

 

Ada

Komentarze

  1. Posted by ada on Grudzień 15th, 2012, 10:18 [Reply]

    W sotatnich dniach nastąpiła faza odgrzebywania historii Amandy: http://www.plotek.pl/plotek/56,79592,13024123,Jedno_zdjecie_toples_zniszczylo_zycie_16_latki__Powiesila.html

Komentarz