Ważne! Apel artystów w sprawie legalajzu

Opublikowano 27 października, 2012

fot.: http://www.moniazuber.pl/?p=535

List 44

Czasami trzeba posłużyć się umysłem, wykonać pracę umysłową. My, pracownicy umysłowi frontu twórczego, wiemy jak ważne są dla jej wydajności i jakości wzbogacające suplementy diety- kawa, papieros, bywa kieliszek owocowej lub ziołowej nalewki. Blancik.

Każdy kto próbowałby stać nad grzeszną twórczą duszą i dyrygować- nie, kawka już nie, teraz zielona herbatka, nie byłby mile widzianym gościem w naszym życiu. Nasza praca to komunikowanie stanów świadomości w tekście, obrazie, muzyce. Wolność osobistego suwerennego wyboru stanu świadomości jest naszym niezbywalnym prawem, to przecież oczywiste- nas wszystkich, nie tylko artystów. Jako obywatele apelujemy do Państwa, Państwa w sensie władz Rzeczypospolitej Polskiej i Państwa, którzy to czytacie- tolerancja i poszanowanie wolności, nie separacja i represje, to podstawa tożsamości Rzeczypospolitej, są fajne, a zatem uszanujmy je. Nie ma sensownego powodu żeby posiadacza skręta z marihuaną odrywać od innych zajęć, wlec przed sąd i pakować do więzienia. Apelujemy o zostawienie go w spokoju. Apelujemy o humanitarne stosowanie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii poprzez faktyczną depenalizację używania i posiadania środków odurzających. Apelujemy o amnestię dla skazanych za skręta.

 

-Tomasz Budzyński, muzyk i poeta

-Ryszard „Likwidator” Dąbrowski, autor komiksów

-Łukasz Gorczyca, krytyk sztuki

-Krzysztof „Grabaż” Grabowski, śpiewający poeta

-Kora Jackowska, śpiewająca poetka

-dr Justyna Jaworska, krytyk literacki, literaturoznawca

-Jaś Kapela, poeta, publicysta

-Jacek Kleyff, poeta, muzyk

-Tomasz „Bozdek” Kozdraj, śpiewający poeta

-Grzegorz „Patyczak” Kmita, śpiewający poeta

-dr Justyna Laskowska- Otwinowska, kulturalistka

-Tomasz Lew Leśniak, rysownik komiksów

-dr Konrad Lewandowski, pisarz, filozof

-Eryk Lubos, aktor

-Stanisław Łubieński, pisarz, krytyk literacki

-Dariusz Malinowski, muzyk

-Kazimierz Bolesław Malinowski, akwarysta

-Robert Matera, muzyk

-Dariusz „Nakon” Nakonieczny, malarz, grafik

-Dariusz „Pała” Palinowski, rysownik komiksów

-Tomasz Piątek, pisarz

-Marcin 11 Pryt, poeta, muzyk

-Małgorzata Rejmer, pisarka

-Maciej Sieńczyk, malarz, rysownik

-Kamil Sipowicz, pisarz

-Jerzy „Słoma” Słomiński, muzyk

-Wojciech Stamm (Lopez Mausere), pisarz

-Tomasz Stańko, muzyk

-Andrzej Stasiuk, pisarz

-Zygmunt „Muniek” Staszczyk, poeta, muzyk

-Michał Sufin, pisarz

-Monika Sznajderman, wydawca

-Michał Śledziński, autor komiksów

-Marcin Świetlicki, poeta

-Michał Tarkowski, reżyser filmowy

-Przemysław Truściński, rysownik komiksów

-Ryszard „Tymon” Tymański, poeta, muzyk

-Konstanty Usenko, muzyk, literat

-Krzysztof Varga, pisarz

-Jakub Wandachowicz, autor tekstów piosenek, muzyk

-Jacek Warszawa, muzyk

-Michał Zabłocki, rzeźbiarz, muzyk

-Jakub Żulczyk, pisarz, felietonista

-Xawery Żuławski, reżyser

 

EDIT: 8. XI. 2013 r.

http://wyborcza.pl/1,75478,14918021.html

(screen po kliknięciu otworzy się większy)list artystow w spr legelajzu listopad 2013

Panie Premierze,

na przestrzeni ostatnich lat liczne środowiska, w tym kręgi twórcze, apelowały o przyspieszenie prac nad ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Doceniamy zaangażowanie oddanych sprawie środowisk i polityków i cieszymy się, że pragmatyzm i racjonalizm zwyciężyły wtedy nad niepotrzebnie emocjonalnym myśleniem o narkotykach.

Minęło już ponad 1,5 roku od przeprowadzonej nowelizacji, możemy więc obserwować pierwsze jej efekty. Są osiągnięcia, z których można się cieszyć, są też niepokojące sygnały.

W ciągu pierwszego roku prokuratorzy skorzystali z nowych narzędzi prawnych i umorzyli 2145 spraw. Tyle osób ocaliło swoje marzenia i plany na przyszłość. A my wszyscy oszczędziliśmy 5,5 mln złotych z państwowego budżetu. To dobre jako start, ale na przyszłość te zaledwie 11 proc. spośród wszystkich spraw, które mogłyby zostać umorzone, to jednak za mało (średnio 30 tys. osób rocznie jest zatrzymywanych przez policję z powodu podejrzenia posiadania nielegalnych substancji, a w roku 2011 aż 35 tys. zostało skazanych za posiadanie nieznacznych ilości). Musimy dążyć do coraz powszechniejszego stosowania nowych zapisów. Niech nie pozostaną prawem martwym, co na razie ma miejsce w paru regionach. Podczas gdy na zachodzie Polski umarzanych jest po kilkaset spraw (Poznań 496, Szczecin 400, Wrocław 353), na bardziej konserwatywnym wschodzie prokuratorzy niechętnie „odpuszczają” użytkownikom narkotyków (w Białymstoku umorzyli tylko 16 spraw, w Rzeszowie 11 – to tyle co nic). Może to kwestia ich przeszkolenia? A może trzeba dać wiarę środowiskom zajmującym się tematem polityki narkotykowej oraz uzależnień, które postulują doprecyzowanie nowego prawa i ustanowienie tzw. wartości granicznych?

W zamrażarce sejmowej od miesięcy leżą kolejne projekty nowelizacji, uwzględniające te oraz inne konieczne zmiany (m.in. dopuszczenie marihuany do celów medycznych, poszerzenie dostępności leków dla uzależnionych od opiatów). Nie pozwólmy im tam utknąć! Potrzebna jest dalsza, pilna nowelizacja. Przykładem innych krajów europejskich (Czechy, Portugalia) powołajmy niezależną komisję ekspertów, w tym spośród użytkowników substancji psychoaktywnych, która zaproponuje zmiany zgodne z panującymi w Europie standardami.

Cała Europa zmaga się z kryzysem, w wyniku którego tysiące młodych ludzi żyje bez pracy. Wiadomo, że kiedy źle i trudno, ludzie częściej sięgają po substancje, które pomagają radzić sobie z problemami. Kryminalizując ten sposób „leczenia duszy”, dodatkowo pozbawiamy naszą młodą generację perspektyw na przyszłość. Panie Premierze, zmieńmy dotychczasowe przepisy, uderzające głównie w młodych ludzi, narażające ich na wielogodzinną izolację w izbie zatrzymań i przeszukanie domu, a czasem także demoralizujący pobyt w zakładzie karnym, niszczące ich karierę zawodową i podkopujące wiarę w sprawiedliwość prawa.

Piotr Bikont, Robert Brylewski, Andrzej Chętko, Mirosław Chojecki, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Maurycy Gomulicki, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Aleksander Janicki, Joanna John, Joanna Klimas, Aleks Kłoś, Kora, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Roman Kurkiewicz, Milo Kurtis, Tomasz Lipiński, Mikołaj Lizut, Małgorzata Łazarkiewicz, Robert Makłowicz, Paweł Mykietyn, Maciej Nowak, Mirosława Olbińska, Jerzy Pilch, Jacek Poniedziałek, Witold Popiel, Maciej Piotr Prus, Grzegorz Rosiński, Piotr Rypson, Tomasz Sikora, Tomasz Sikorski, Kamil Sipowicz, Stanisław Sojka, Tomasz Stańko, Zygmunt Staszczyk, Małgorzata Szcześniak, Kazimiera Szczuka, Małgorzata Szumowska, Krzysztof Środa, Magdalena Środa, Andrzej Świetlik, Tomasz Świtalski, Andrzej Tyszko, Krzysztof Varga, Henryk Waniek, Krzysztof Warlikowski

 

 

Kazimierz Malinowski

Komentarz